wtorek, 8 stycznia 2008

Skansen taboru kolejowego w Chabówce/ The Chabówka Rolling-Stock Heritage ParkZdjęcia wykonałem podczas pobytu w sanatorium w Rabce.

strona skansenu: www.parowozy.pl

O skansenie:

Skansen taboru i urządzeń kolejowych w Chabówce istnieje w Chabówce koło Rabki od 1993 roku. Został zlokalizowany na terenie byłej lokomotywowni pochodzącej z końca XIX wieku. W latach rozkwitu kolejnictwa stacjonowało tu 80 parowozów.

W 1976 roku na tzw. zakopiance parowozy zastąpiono lokomotywami elektrycznymi. Od 1986 gromadzono w lokomotywowni w Suchej Beskidzkiej parowozy, wagony, urządzenia kolejowe. W 1993 roku uroczyście otwarto Skansen do którego w latach późniejszych przeniesiono zabytkowy tabor z Suchej Beskidzkiej.

W swoich zbiorach skansen posiada 51 parowozów, 25 czynnych wagonów pasażerskich, 55 wagonów towarowych, 5 pługów odśnieżnych i szereg innych urządzeń. Ogółem zgromadzono 135 różnych zabytkowych pojazdów szynowych i urządzeń do pracy na kolei.

Lokomotywy przeważnie pochodzą z chrzanowskiego Fabloku z lat 50. Niektóre są znacznie starsze, w tym parowóz tendrzak z 1878 roku, najstarszy spośród zachowanych w Polsce parowozów (z prędkością konstrukcyjną 45 km/godz).

Czytaj dalej...

4 komentarze:

 1. Piękna galeria na picasie, uwielbiam stare lokomotywy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. też chętnie jeszcze raz bym się tan wybrał, ale z lepszym sprzętem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zależy jaki miałeś sprzęt wcześniej. Ten "lepszy" wcale nie musi poprawić jakości zdjęć,jeśli nie zna się choć podstaw fotografii (operowania czułością filmu, przysłonami i czasem...)

  OdpowiedzUsuń
 4. właśnie wtedy robiłem zdjęcia automatem, a aparat miałem od 1,5 miesiąca więc ...

  OdpowiedzUsuń